Obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Giszowcu

Dnia 14 maja 2019 r. Dyrekcja DOREW miała okazję, na specjalnie zaproszenie, uczestniczyć w bardzo ważnym wydarzeniu. Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Katowicach-Giszowcu obchodził Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych oraz świętował działalność w odbudowanej po pożarze placówce.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy im. Dr Marii Trzcińskiej-Fajfrowskiej w Katowicach-Giszowcu jest pierwszą w Polsce i na Śląsku placówką Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ośrodek rozpoczął działalność w 1986 roku z chwilą wybudowania obiektu przez Kopalnię „Staszic”.

W nocy dnia 12 lipca 2018 r. ktoś celowo podłożył ogień w Ośrodku. Szkody były ogromne, oprócz ścian zniszczone zostało mnóstwo sprzętu- od zabawek, przez sprzęt rehabilitacyjny, aż po komputery. Pomimo widniejącej na bramie informacji o tym, że zajęcia ambulatoryjne nie będą się odbywać do odwołania, w ogrodzie i budynku pracował cały sztab ludzi. Pracownicy i wolontariusze ratowali co się da. Również mieszkańcy Giszowca sami ochoczo przychodzili ratować to niezwykle ważne miejsce. Odbywały się zbiórki rzeczy materialnych oraz środków finansowych na odbudowę Ośrodka. Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół w Katowicach zapewnili podopiecznym Ośrodka miejsce na realizację zajęć edukacyjnych i rewalidacyjno – wychowawczych. Od władz miasta Katowice, OREW otrzymał wsparcie finansowe.

Niespełna rok po tym tragicznym wydarzeniu, OREW Giszowiec znowu tętni życiem. Dyrekcja Dziennego Ośrodka w Piasku została zaproszona na wspólne obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Przy okazji spotkania Zarząd, Dyrekcja oraz dzieci, młodzież i pracownicy OREW w Giszowcu chcieli podziękować wszystkim, którzy wspomogli ich w tym bardzo trudnym czasie. W towarzystwie wielu wspaniałych gości, podopieczni oraz kadra placówki pochwalili się piękne wyremontowanymi wnętrzami placówki. Goście mieli okazję zwiedzić cały Ośrodek, poznać dzieci i pracowników oraz oglądnąć film, który pokazał ogrom zniszczeń powstałych po pożarze oraz etapy jego odbudowy. Każdy gość otrzymał od dzieci pięknego Anioła Stróża.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy odwagi, niezwykłej determinacji i fantastycznej energii.
Życzymy podopiecznym, ich rodzicom, Dyrekcji i pracownikom wielu wspólnych, wspaniałych chwil!!!

Do góry