Częściowe podsumowanie projektu FIO

Koniec roku 2018 stał się terminem częściowego podsumowania i rozliczenia projektu realizowanego przez Koło PSONI w Pszczynie z s. w Piasku, finansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, pn. Bądź zaangażowany w wolontariat.

W grudniu 2018 r. przeprowadzono częściową ewaluację realizacji projektu, z której raport dostępny jest w siedzibie Stowarzyszenia.

Zgodnie z koncepcją projektu, do lokalnych działań wolontariackich zostało profesjonalnie przygotowanych 45 liderów wolontariatu, którzy wzięli udział w szeregu szkoleń i warsztatów, w tym m.in. w treningu umiejętności społecznych, w warsztatach skutecznej współpracy zadaniowej, szkoleniach, jak na przykład : aktywny wolontariat, praca z osobą niepełnosprawną, coaching rozwoju organizacji i innych. Celem poznania doświadczeń innych organizacji prowadzących aktywne działania wolontarystyczne zorganizowano 3 wizyty studyjne w Częstochowie, Ustroniu i Zakopanem. Zaprzyjaźnione Koła PSONI chętnie podzieliły się z nami doświadczeniami w tym zakresie.

Ponadto liderzy wolontariatu oraz społeczność lokalna uczestniczyli w warsztatach z zakresu arteterapii i ceramiki, a także we wspólnych spotkaniach.

Całość działań organizowała i prowadziła grupa zaangażowanych w projekt specjalistów.

Obecnie, najważniejszym efektem realizacji projektu, jest utworzenie w siedzibie Stowarzyszenia Punktu Wolontariatu oraz wyłonienie ostatecznej grupy liderów wolontariatu, którzy w roku 2019 – we współpracy z wolontariuszami ze społeczności lokalnej, w wyodrębnionych grupach zadaniowych,  podejmować będą różnorodne inicjatywy o charakterze integracyjnym, kulturalnym, rodzinnym, a także szereg inicjatyw tematycznych: sportowych, kulinarnych, artystycznych.

Docelowo działania te ukierunkowane są na zwiększenie zaangażowania społecznego w wolontariat oraz integrację osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym. Działania te z pewnością wprost przyczynią się do rozwoju wolontariatu w gminie Pszczyna.

Wszyscy uczestnicy projektu wysoko ocenili organizację i dotychczasowy przebieg projektu; wysoko też ocenili swoje przygotowanie do prowadzenia działań wolontarystycznych, stwierdzili wzrost samooceny, poczucia sprawstwa i jakże ważnego w działaniach w roli wolontariusza – poczucia bycia potrzebnym. A przecież wszystko, co najpiękniejsze – czyli dobrowolne i bezinteresowne pomaganie i wspieranie innych – dopiero przed uczestnikami projektu ! W takiej sytuacji – już gratulujemy i zabieramy się do działania!

Do góry