VIII Rowerowy Rajd Szlakiem Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich

W niedzielę 20 stycznia 2019 r. Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej wraz z Klubem Turystyki Kolarskiej „Koło”, zorganizował rajd rowerowy upamiętniający 74. rocznicę „Marszu Śmierci” Więźniów Oświęcimskich. Jak co roku, udział w Rajdzie wzięli podopieczni Świetlicy Terapeutycznej wraz z terapeutami.

Jedenastoosobowa grupa rowerzystów przy bezwietrznej, lekko mroźnej pogodzie przejechała 21-kilometrową trasę ze Studzionki do Jastrzębia-Zdroju. Rajd odbył się ku pamięci wszystkich, którzy nie przeżyli tamtych tragicznych wydarzeń w styczniu 1945 roku, w kontekście przypomnienia o faktach, które miały miejsce na naszym terenie w tamtym okresie.

Na trasie Rajdu znajdowały się cztery miejsca pamięci Ofiar „Marszu Śmierci”:
– Mogiła z nagrobkiem kryjąca szczątki osiemnastu więźniów rozstrzelanych na odcinku trasy pomiędzy miejscowościami Brzeźce a Pawłowice na Cmentarzu Parafialnym w Studzionce;
– Mogiła z nagrobkiem 11 ewakuowanych więźniów KL Auschwitz na Cmentarzu w miejscowości Bzie Zameckie.
– Pomnik ku czci 35 ofiar, które poniosły śmierć w trakcie marszu ewakuacyjnego więźniów z Obozu Koncentracyjnego Oświęcim w 1945 roku przy kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jastrzębiu-Zdroju.
– Pomnik na terenie byłego uzdrowiska w Jastrzębiu-Zdroju, miejsce upamiętnienia męczeńskiej śmierci 15 więźniów KL Auschwitz-Birkenau w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 r z Oświęcimia do Wodzisławia.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Rajdu przejechania tej bardzo szczególnej trasy!
Wielkie brawa dla naszych podopiecznych: Dorotki, Moniki, a szczególnie dla Krzysia i Pawła, którzy bez względu na pogodę, każdego roku zapalają znicz ku pamięci ofiar…

Do góry