PRZY MUZYCE O GODNOŚCI

Na fotografii uczniowie przebrani za kury w trakcie występu na pikniku integracyjnym.

W dniu 7 maja 2023 roku, na Rynku w Pszczynie odbył się Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Głównym celem wydarzenia było wspieranie godności, walka z dyskryminacją osób niepełnosprawnych oraz ich integracja ze społecznością lokalną. Jednym ze współorganizatorów był Pan Grzegorz Gaża, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Autyzmu, Poseł na Sejm RP.

– Do historii przeszedł już Dzień Godności, który organizowaliśmy w Pszczynie z okazji obchodzonego na początku maja Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna. Dziękuję wszystkim uczestnikom tego wydarzenia. Wszystkim ośrodkom z terenu powiatu pszczyńskiego, a także z Czechowic-Dziedzic i Strumienia. Dziękuje opiekunom, rodzicom za ich służbę osobom, które potrzebują szczególnej troski. Dziękuje współorganizatorom z Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz PSONI Pszczyna i wszystkim, którzy w niedzielę okazali solidarność z osobami niepełnosprawnymi i zamanifestowali swoją jedność z nimi, ich rodzinami, opiekunami, a także wszystkim ludziom dobrej woli, którzy im pomagają. Bardzo się cieszę, że mogłem zaangażować się osobiście w organizację tego wydarzenia – podkreśla Pan Grzegorz Gaża, Poseł na Sejm RP.

Piknik rozpoczął się Mszą Świętą w Kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie, po czym uczestnicy przeszli w towarzystwie Orkiestry Wojskowej na pszczyński Rynek. W programie znalazły się występy artystów niepełnosprawnych: wychowanków Domu Kulejących Aniołów w Piasku oraz uczestników Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodka Matka Boża Różańcowa z Pszczyny. Wystąpili także: Zespół Regionalny Frydkowianie i Monika Konopka. Gwiazdą imprezy był zespół Universe, zaśpiewali swoje najpopularniejsze utwory.

W stronę uczestników wydarzenia padło wiele ciepłych słów ze strony organizatorów, gości i artystów.

– To Wy i Wasi najbliżsi jesteście najlepszymi ambasadorami osób potrzebujących ciepła, wsparcia i miłości. Pragniemy, byście byli szczęśliwi w naszej Małej Ojczyźnie, byście mogli spełniać swoje marzenia i realizować zamierzenia, jakie sobie wyznaczacie. Życzymy, abyście wiedzieli i czuli, że macie oparcie w drugim człowieku. Życzymy dużo zdrowia, sił i wytrwałości w drodze do spełniania marzeń oraz pogody ducha i wszelkiej pomyślności w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Niech otacza Was empatia, akceptacja i życzliwość – powiedziała Pani Magdalena Czarnecka, Wiceburmistrz Pszczyny.

– Takie wydarzenia jak to w Pszczynie, których głównym celem jest integracja osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi, są bardzo ważne, ponieważ pokazują, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami i niepełnosprawność nie może być powodem jakiejkolwiek dyskryminacji – dodaje Pan Grzegorz Tobiszowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pszczynie z siedzibą w Piasku.

– Dzień Godności to możliwość przypomnienia społeczeństwu, że osoby z różnorakimi niepełnosprawnościami, są takimi samymi ludźmi jak wszyscy – tak samo kochają, bawią się, płaczą, krzyczą, cierpią i walczą każdego dnia ze swoimi barierami i słabościami. Wszystkim tym osobom, ich rodzinom, przyjaciołom, osobom wspierającym, życzę odwagi w walce o marzenia, życzę spokoju, życzę sił do zmieniania rzeczywistości, życzę im bezpiecznej przyszłości w świecie, w którym zawsze będzie honorowana GODNOŚĆ – podkreśla Pani Krystyna Fuławka, Przewodnicząca pszczyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli:

Grzegorz Tobiszowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego

Grzegorz Gaża – Poseł na Sejm RP

Dariusz Skrobol – Burmistrz Pszczyny

Marian Błachut – Burmistrz Czechowic-Dziedzic

W imprezie uczestniczyła również Starosta Pszczyński Barbara Bandoła.

Piknik Integracyjny prowadziła Katarzyna Raszka – Członek Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego.

Partnerem wydarzenia był TAURON.

Na zdjęciu uczestnicy pikniku integracyjnego w trakcie przedstawienia.

reszta zdjęć tutaj: https://www.facebook.com/photo/?fbid=624330776407180&set=pcb.624371613069763

reszta zdjęć tutaj: https://www.facebook.com/photo/?fbid=624376259735965&set=pcb.624377266402531

Do góry