Podsumowanie projektu „Bądź zaangażowany w wolontariat”

Wraz z zakończeniem roku 2019 zakończyliśmy również realizację projektu pn. Bądź zaangażowany w wolontariat, finansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, który trwał od sierpnia 2018r.

Projekt ukierunkowany był na rozwój wolontariatu oraz wzrost integracji osób z niepełnosprawnością intelektualną ze społecznością lokalną i wzrost ich aktywności w społeczeństwie, przy udziale i zaangażowaniu wolontariuszy.

Po serii warsztatów i szkoleń, które miały miejsce w pierwszej fazie projektu, w naszym Domu Kulejących aniołów w Piasku uruchomiliśmy Punkt Wolontariatu. Liderzy wolontariatu i chętni wolontariusze ze społeczności lokalnej zaplanowali i podjęli się realizacji wielu interesujących inicjatyw, a także systematycznie uczestniczyli w organizowanych dla nich spotkaniach i warsztatach tematycznych.

I tak, rok 2019 przepełniony był rozlicznymi działaniami z udziałem osób niepełnosprawnych, ich rodzin i zdrowego społeczeństwa.

Za nami różnorodne warsztaty: arteterapeutyczne, ceramiczne, a także wielkanocne i bożonarodzeniowe, podczas których powstało wiele świątecznych dekoracji oraz warsztaty muzyczne czy z pracy w sklejce. Z okazji świąt wspólnie wykonywaliśmy palmy wielkanocne czy piekliśmy świąteczne ciasteczka. Jesienią z kolei doskonaliliśmy swoje umiejętności kulinarne podczas robienia różnorodnych przetworów z owoców i warzyw sezonowych.

Realizacja projektu dała nam możliwość zorganizowania wielu inicjatyw o charakterze integracyjnym, kulturalnym i sportowym.

Dla podopiecznych Stowarzyszenia i szerokiego grona osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Pszczyńskiego zorganizowaliśmy 2-dniowy plener malarski, 2-dniowe zawody pływackie, zawody żeglarskie, turniej piłki nożnej czy integracyjne zawody sportowe.

Z aktywnym udziałem osób niepełnosprawnych i ich rodzin odbył się piknik rodzinny, obchody Dnia Dziecka, zabawa andrzejkowa, wigilia integracyjna, a także rajd górski czy pielgrzymka rowerowa do Częstochowy.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi, w ramach realizowanych inicjatyw, wiele walorów zyskał teren zielony wokół Domu Kulejących Aniołów, gdzie utworzono profesjonalny ogród warzywny oraz kącik rekreacyjny. Praca na świeżym powietrzu, sadzenie i pielęgnacja roślin ozdobnych czy uprawa warzyw były dla nas wielką przygodą, którą z przyjemnością będziemy kontynuować w kolejnych latach. Zebrane plony wykorzystywaliśmy do robienia sezonowych przetworów, a piękno posadzonych roślin ozdobnych cieszyło nas przez całe lato.

W ramach realizacji projektu wzięliśmy całymi rodzinami udział w organizowanych wycieczkach do Wrocławia czy na Jurę Krakowsko – Częstochowską oraz w pikniku dla osób niepełnosprawnych w Podlesicach. Z kolei zrealizowane wizyty studyjne w organizacjach realizujących aktywny wolontariat były dla nas bardzo pouczającym doświadczeniem, z których czerpaliśmy dobre, sprawdzone praktyki w organizowaniu wolontariatu.

Nie zabrakło też dużych wydarzeń z udziałem zdrowego społeczeństwa, w których udział mógł wziąć każdy chętny. Wówczas odwiedzały nas całe rodziny, osoby w różnym wieku, nasi przyjaciele, darczyńcy, przedstawiciele samorządów i instytucji publicznych. Do wspólnego świętowania i wspólnej zabawy zaprosiliśmy z okazji Pikniku Integracyjnego TACY SAMI – INNI, Pikniku Pierogowego czy Biegu Charytatywnego MIKOŁAJE – ANIOŁOM. W okresie świątecznym zorganizowaliśmy też spotkanie jasełkowe z przyjaciółmi Kulejących Aniołów.

W sumie, dzięki realizacji projektu, wielu ludzi uświadomiło sobie, jaką moc ma pomaganie; jaką przynosi radość nie tylko obdarowywanym, ale i tym, którzy dali coś z siebie – swój czas, troskę, zainteresowanie, swoje zaangażowanie i pracę. Wielu z naszych wolontariuszy nawiązało nowe znajomości, przyjaźnie, odkryło swoje talenty i zainteresowania. W centrum tych działań i emocji byli zawsze niepełnosprawni – ich radość i uśmiech były największą nagrodą.

Podejmowane działania przyniosły zdecydowane zmiany w postrzeganiu osób niepełnosprawnych przez zdrowe społeczeństwo – wiele osób miało nikłą wiedzę na temat ich codziennego funkcjonowania, ich potrzeb i możliwości. Wielu odkryło, że posiadają swoiste talenty i zainteresowania, że chcą być – jak każdy z nas – kochani, zauważani, potrzebni, chcą być aktywni w społeczeństwie, pokazywać swoje osiągnięcia i talenty. Mimo wszystko.

W latach kolejnych z wielką pieczołowitością będziemy kontynuować wypracowane dobre praktyki, szerzyć idee wolontariatu, promować prawa osób niepełnosprawnych i ich rodzin budując tym samym mocne fundamenty społeczeństwa obywatelskiego.

Projekt finansowany był przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z siedzibą w Warszawie,

Do góry